14 Mayıs 2013 Salı

Sebze ve meyvelerde zehirli ve çok zehirli olarak tanımlanan maddeler bulunmuş

İşte organik beslenmemiz için bir neden daha! Sağlıklı olmak için yediğimiz ve çocuklarımıza yedirdiğimiz sebze ve meyvelerde Yunanistan'da "zehirli" ve "çok zehirli" olarak tanımlanan 27 çeşit toksik ve kanserojen madde içeren kimyasala rastlanılmış. Elma örneklerinde ise ahşap korumada kullanılan bir madde bulunmuş. Kimbilir Türkiye'dekilerde neler var?

Yunanistan'da 'zehir' alarmı

Greenpeace'in Yunanistan bürosu, ülkede süpermarket ve manavlarda satılan sebze ve meyvelerde 'zehirli' ve 'çok zehirli' olarak tanımlanan maddelere rastlanıldığını açıkladı.Atina- Yunanistan'da tüketilen birçok meyve ve sebzede sınırın üzerinde kimyasal madde tespit edildiği bildirildi.


Uluslararası çevre örgütü Greenpeace'in Yunanistan bürosu, süpermarket ve manavlarda satılan elma, armut, patates, havuç, muz ve kabak gibi ürünlerde AB'de kullanımı yasak olan 27 çeşit toksik ve kanserojen madde içeren kimyasala rastlandığını açıkladı.
Greenpeace, ürünlerde tespit edilen kimyasalların sağlığa kalıcı olumsuz etkisinin bulunduğuna işaret ederek, bu kimyasalların su kaynaklarını ve hayvancılığı da tehlikeye soktuğunun altını çizdi.

Örgüt, Gıda ve Tarım Kalkınma Bakanlığına acil önlem çağrısında bulundu.

Örgütün Yunanistan resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, incelenen ürünlerde "zehirli" ve "çok zehirli" olarak tanımlanan chlorpyrifos, etofenprox, flonicamid, indoxacarb, thiacloprid, azoxystrobin, linuron, pyridaben, captan, etofenprox ve flonicamid tespit edildiği, bazı elma örneklerinde ise ahşap korumada kullanılan bir maddeye rastlandığı belirtildi.

Tarım alanında sebze ve meyvelerde kullanılan sağlığa zararlı maddeler, ürünlerin iç kısmına da geçtiği için yıkanarak temizlenemiyor.

haber kaynak: http://www.ntvmsnbc.com/id/25442505/

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

Ana Sayfaya Dönün   

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.