24 Temmuz 2013 Çarşamba

Prematüre bebeğin annesi olmak...

Her yıl yaklaşık 500.000 bebek prematüre olarak doğuyor. Anne karnında 37 haftayı tamamlamadan doğan bebeklere prematüre bebek deniyor. Prematüre bebekler zamanında doğan bebeklere göre daha fazla sağlık sorunu yaşayabiliyor ve hastanede daha çok kalabiliyorlar. Bu bebekler ne kadar erken doğarsa yaşadıkları problemler o kadar artıyor. Tabii ki çok erken doğup da hiç bir sağlık sorunu yaşamayan prematüre bebekler de var. 

Prematüre bebeklerin annelerinde zamanında doğan annelerin aklındakinden de öte endişeler oluyor. 

"Bebeğim yaşayacak mı?, Bebeğim yaşarsa, kalıcı sorunları olacak mı?, Bebeğim hastanede kaç gün kalacak?, Küçücük bebeğim eve gelince ona bakabilecek miyim? Bebeğim yaşıtlarından geri mi kalacak?"


Ben bu soruların hepsini kendime sorduğum için bir çırpıda yazabildim. Benim güzel kızlarım da rahim yetmezliğim nedeniyle suyumun erken gelmesiyle 33 haftalık prematüre olarak doğdular. Sevinç 1878 gr Esin 2270 gr ikisi de 44 santim doğdular. Neyse ki suyum çok fazla olduğu ve çok sağlıklı beslendiğim için haftalarına göre gelişimleri çok iyiydi ve hiç respiratöre bağlanıp oksijen almadılar. Esin 6 gün Sevinç 10 gün bebek yoğun bakım ünitesinde kaldılar. Kalmalarının en büyük nedeni emme reflekslerinin henüz gelişmemiş olmasıydı. EMme refleksi anne karnında 34. haftada gelişiyormuş, bu nedenle bu haftadan önce doğan bebeklerde bu problemin yaşanma olasılığı çok fazla. Kızlarımın çok şükür nefes alma sorunları yoktu zaten bu nedenle genellikle açık yatakta yattılar ama beslenmeye başlamadan eve gelmeleri imkansızdı. 


Tesadüf mü yoksa genetik mi bilemiyorum ama ben de 1750 gr doğmuşum. Tabii 37 yıl önce ultrason yoktu o nedenle tam nedenini bilemiyoruz. Anneannem bana "senin kafan portakal kadardı, o kadar küçüktün ki anlatamam" derdi. Ben de cahillik tabii gülerdim ve "portakal kadar bebek kafası olur mu?" derdim. Ee gülme komşuna... 

Benim kızlar doğdu, el kadarlar ve kafalar da tabii... portakal kadardı. 

Ben doğumdan sona hastanede 4 gece kalabildim. Kızlarımı hastanenin yoğun bakımında bırakıp çıkmak benim için çok zordu. Bunu yaşamayan anlayamaz, ben daha önce de bunu yaşadığım için benim için ayrı bir kabus gibiydi. İlk oğlum Kaan ne yazık ki rahim yetmezliğim nedeniyle 21 haftalık doğmuştu ve doğumdan kısa bir süre sonra vefat etmişti. Hiçbir sağlık sorunu yoktu ama rahim yetmezliği nedeniyle doğumu engelleyememişlerdi. Hastaneden kucağımızda bir bebek olmadan çıkmak eşim ve benim için en büyük acıydı. Kızlarımı hastanede bırakmak bu nedenle beni o günlere götürdü. Tabii koşullar farklıydı, kızlarım iyiydi sadece beslenmeleri sorunluydu ve tabii evde beni 21 aylık oğlum Mehmet Alper bekliyordu. 


Eve döndüm ama devamlı hastaneye gidiyordum ve günde yaklaşık 6 saat kızlarımın yanındaydım. Özel bir hastane olduğu için devlet hastanelerindeki anneyi içeri almama, bebeği görememe gibi sorunlarımız yoktu. Bu uygulama gerçekten çok yanlış çünkü prematüre bebekler için anne ve babalarının dokunuşları ve ilgileri çok önemli. Amerika'da anne ve babalar yoğun bakım ünitesindeki prematüre bebeklerini kucaklarından indirmezler. Biz 2. günden itibaren eşimle kızlarımızı kucağımıza aldık, hatta çıplak göğsümüzde kanguru gibi taşıdık uyuttuk. İstediğimiz kadar yanlarında kaldık. Ayrılmak istemiyorduk. Ben kızlar uyurken diğer küvözlerde yatan bebekleri dolaşır tek tek dua ederdim sağlıkla evlerine kavuşsunlar diye. Bu bebeklerden kızlarımda aynı gün doğan ikiz kızlarla daha sonra tanıştık ve kızlarımız oynadılar.

Bizden çok daha erken doğanlar vardı. 26 haftalık 700 gram doğan Iraklı bir bebeği hiç unutamam. Çiftin bundan önce 5 tane bebeği 25-26 haftalık doğmuş ama ülkelerinde yaşatamamışlar. Son bir çare 26 haftalık hamileyken Türkiye'ye gelmişler ve uçaktan indikten kısa bir süre sonra doğum yapmış anne. Aylarca hastanede kaldılar ama bebekleri sağlıkla evine gitti çok şükür.

Ben de hastane ve ev arasında mekik dokuyordum. Evde Alper vardı ve etkilenmesini istemiyordum ama neyse ki kayınvalidemler bizdeydi, dayım anneannem herkes Alper'i mutlu etmeye çalışıyordu. Kızların yanına sadece eşim ve ben girebiliyorduk. Herkes meraktan ölüyordu. Neyse ki video ve fotoğraflarla birazcık da olsa meraklarını giderebiliyorduk. 
Kızlar 5 günlük olup da hala biberondan veya memeden beslenemediğinde artık benim sabrım kalmamıştı. Zaten midelerine anne sütü boruyla gidiyordu yani aç değillerdi, emme refleksi de gelişmediği için biberon almamak kolaylarına geliyordu. Doktorumuza ısrar ettim ve artık boruyla beslememelerini istedim. Biraz acıkırlarsa biberondan beslenmeye daha hevesli olacaklarını düşünüyordum. Doktorlar önce itiraz ettiler ama en kararlı bir şekilde bunu talep edince borular çıktı ve kızlar biraz aç kaldılar. Tahmin ettiğim gibi oldu, biberondan daha iyi emmeye başladılar ve ertesi gün Esin çıkabilecek duruma geldi. Sevinç'in kilosu az olduğu için 4 gün daha kaldı ama o da emmeyi biraz başardı. Doktorları kararlılığımla ikna ederek başardıklarımdan biridir bu da. 


Doğduktan 6 gün sonra Esin kızım beslenebilmeyi başardığı için eve geldi. Oto koltuğunda Esin'i eve getirdik ve 21 aylık Alper'in önüne koyduk. "Bebe" diye çok mutlu oldu. 4 gün sonra Esin'i de alıp hastaneye gittik ve kontrolden sonra Sevinç'i de alıp 2 bebekle eve geldik. Alper'in iki kardeşine bakıp arka arkaya "bebe bebe" demesini unutamıyorum. Yavrum 4 günde bir eve bebek gelecek zannetmiş olabilir!

Anne sütü benim için çok önemliydi. İlk günlerde kızların emme refleksi olamadığı için anne sütümü boruyla direkt burundan midelerine verdiler. Ben mama verilmeyeceğini belirtmiştim hastaneye. Biraz itiraz etseler de onları hemen anne sütü yetiştireceğime ikna ettim. Doğurduğum andan itibaren 2 saatte bir pompayla sütümü sağdım ve hemen günde 12 tane (sabah 3 öğle 3 akşam 6) alkolsüz bira mayası tableti almaya başladım. Pompalama ve mayaların etkisiyle hemen colostrum denilen çok faydalı ilk sütüm geldi. Minikler zaten el kadar olduğu için o kadarcık süt bile onlara yetti ve mama vermeden idare ettik. 2. günden itibaren sütüm gelmeye başladı. 5. günden itibaren artık hem ikisini sadece anne sütüyle besliyordum hem de günde 300 ml anne sütümü buzluğa atabiliyordum. İlk 3 ay böyle yapabildim ve hiç emmemelerine rağmen ikiz kızlarımı ilk 4,5 ay sadece anne sütüyle besledim. 4,5 aydan 6 aya kadar sadece bir öğün mama aldılar. 6 ayda ek gıdaya geçince onu da bıraktık. Anne sütü ve ek gıda ile devam ettik. 13,5 ay sadece pompa ile yoğun bir şekilde anne sütü ile beslendiler ve bunun sayesinde çok kısa sürede prematürelikten eser kalmadı. İshal, kabız gibi sorunlar yaşamadık. Tüm annelere bol sütler diliyorum.

Prematüre bebeklerin gelişimi çok yakından takip edilmeli. Doktorumuz içtikleri her damla sütü ve yaptıkları her kakayı yazmamız gerektiğini söyledi. Haftada bir kontrole gidiyorduk. Bu kontrolde doktorumuz yediklerini kontrol edip bebekleri tartıyordu ve günde mutlaka en az 30 gr almaları bekleniyordu. Yoksa mama vermeye başlamam gerekiyordu. O stresi unutamıyorum. Bir hafta tam tartıdan önce büyük bir kaka yapmıştı biri ve tartıda o hafta günde 28 gr aldığı ortaya çıkmıştı. günde 2 grlık fark için acayip bir azar yedim doktorumuzdan. Neyse ki kaka yaptığını söyleyince mamasız devam etmeye izin verdi.  Prematüre anneleri hep böyle diken üstünde oluyor. Gelişimleri çok yakından takip ediliyor ve en ufak bir farklılık araştırılıyor. Bunlar yüzünden prematüre annelerinin stres düzeyleri daha yüksek oluyor. Prematüre bebeklerin bakımı da daha zor, mesela emme refleksi gelişmediği için kızlar 40 ml sütü 45 dakikada içerlerdi. Zaten besleme biterdi, bezini değiştirirdik, ben günde 7 kere pompa yaptığım için 30-40 dakika pompa yapardım bakmışsın yine besleme zamanı gelmiş. Gece de 45 dakikada bir uyandık beslemek için. Normal bebekler gibi 10 dakikada emip mışıl mışıl uyumazlardı. 

Sonuç olarak kızlarım 4-5 ay gibi kısa bir sürede prematüreliğin etkisinden kurtuldular. Şu anda kızlarımın zamanında doğan bebeklerden hiçbir farkı yok hatta genetiklerini yakaladılar ve anne babaları çok uzun olduğu için yaklaşık 1,5-2 yıl önden gidiyorlar. Tüm prematüre bebeklere sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum. Prematüre bebek ailelerinin de bu süreci sorunsuz ve kalıcı hasarsız atlatmalarını diliyorum. 


Prematüre bebek ailelerinin güzel hikayeler dinlemeye ihtiyaçları var. Eğer sizin bebeğiniz de 1 kilonun altında doğduysa ve şu anda hiçbir sağlık sorunu olmayan mucize bir bebekse lütfen bana hikayenizi gönderin.
Hassas Anneniz Ece

İstatikler için kaynak: March of Dimes

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

Ana Sayfaya Dönün 

21 yorum:

 1. zor geçecek günleri soğuk kanlılığın ve kararlığın sayesinde nasılda güzel atlatmışsın.. inan çok etkilendim.. allah sağlıktan ayırmasın..

  YanıtlaSil
 2. benım oğlum pramatüre değil de matür 38 haftada 2,500 doğdu ama ben sizin kadar iyi olamadım :((( anne sütü sadece bir ay emebildi antibiyotik tedavisi uygulandı bir hafta enfeksiyon sebebi ile bi özel hatanede (ACIBADEM) yoğun bakm. kaldı emzirmeme izin vermediler...sağdım verdim ama azaldı sütüm sonra da malum bebek alamadı biberona alışmıştı hatta mamaya!şimdi 4,5 aylık ve hala devam sütü ile besleniyorek gıdaya geçiyoruz meyva suları deniyorum çok zorlanıyorum yoğurt vermeme gerekmiş yapmayı bilmiyorum velhasıl sizizn kadar iyi bi anne olmak çok zooooor!!! :((((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım öyle demem iyi annelik diye birşey yok bence, hepimizz elimizden geleni yapıyoruz. Ben kendim de hiç anne sütü almadığım için anne sütü olayına takıntılıydım. Biraz da dediğim dediktim doktorlara hastanelere karşı belki onlara izin verseydim ilk günlerde mama verselerdi farklı olurdu. İçin rahat olsun siteyi takip et işine yarayacak önerilerim olur.Biraz büyüyünce ek gıdaya geçince bunlar işine yarayacak. Ete izin verene kadar bu çorbamı etsiz yap. sonra kıymayı da eklersin zamanı gelince. bunu her öğlen yedir bir koca tencere yap yesin o gün kalanını küçük küçük dondur http://www.hassasanne.blogspot.com/2013/01/cocuklar-icin-bol-sebzeli-etli-yemek_21.html bunlar da güzel tarifler http://www.hassasanne.blogspot.com/2013/01/bebekler-icin-super-tarifler.html

   Sil
 3. Benim adım Gül, oğlum Umut 32 haftalıkken 1.840 gram doğdu. Küvezde kaldı, oksijen bağladılar. Beyin kanaması geçirdi. Ama şu an maşallah çok tatlı bir oğlan oldu. 3 yaş 2 aylık. Ama gelişimi diğer çocuklara göre biraz geri. Kreşe veriyorum çalıştığım için. Onu ilk doğduğu zamanlarda biberona anne sütü koyarak verdim . Daha sonra 1,5 yaşına kadar emzirdim. Doktorlar yemek yemesi için sütü kesmemi istediler. Doğduğu zaman baygın gibiydi. İnanın poposunun sadece çizgisi vardı. Poposu sonradan gelişti. Kulak çöpleriyle kakasını çıkardım poposundan, ıkınma refleksi yoktu. Sık sık beslediğim için uyuyamıyordum. Perişandı halim ama geçti, büyüdü, bana kendi deyimiyle " komacan" :) erkek oldu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım benim Allah uzun ve sağlıklı bir ömür versin yakışıklıya. Nasıl bir emek değil mi? yaşamayan bilemez. Büyüdükçe o arayı da kapar eminim. sevgiler

   Sil
 4. Ece benim ki erken doğru ama kilosu yüksekti olmaz mı :((

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olur olur Merveciğim, bol resimli bekliyorum canım:)

   Sil
 5. Çok duygulandım Ece hanım, maşallah sizin gayretinizle ve çabalarınızla kızlarınız yaşıtlarını yakalamış hatta geçmiş diyorsunuz. Rabbim size sağlık ve kuvvet versin, zor günler geçirmişsiniz ama pırlanta gibi güzel ve değerli çocuklarınız var. Allahım onları size bağışlasın ve sizi de onlara .

  YanıtlaSil
 6. ece hanım bu corbayı hergun mu yedırıyorsunuz ? ben her oglen yenı yemek yapıyorum bunu bır ogun de aksam verıyorum. donunca vıtamın degerınde azalma olmaz mı yada cocuklar her oglen aynı yemeği yemekten bıkmaz mı ? sız de aksama farklı hazırlayarak mı cesıtlılık ypıorsunuz. kızımm aylık.sevgıler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben her öğlen verdim ama bir gün oranik tavuklu, birgün kıymalı yaptım. İçindeki sebzeler de mevsime göre değişince farklı oluyor. Donunca besin değeri fazla azalmaz. Biz de içiyoruz çok harika oluyor. Akşama başka şey tabii.afiyet olsun

   Sil
 7. Ece hanim yazilarinizi her okudugumda hayranligim artiyor..cok buyuk bir caba ve ozenle buyutmussunuz kizlarinizi Allah oglunuzu ve kizlarinizi size bagislasin..benimde 24aylik bir oglum ve 2aylik bir kizim var...fakat bazen yeterince guclu ve kararli olamadigimi hissediyorum..bende anne sutu veriyoru fakat cok emmediginden pompayla sagip veriyorum buda cok zamanimi aliyor..ogluma yeterince zaman ayoramadigimi dusunup cok uzuluyorum..birde cevreden babanne anane cok mudahale oldugu icin biraz bunaldim sanirim..siz tum bunlarin ustesinden gelirken nasil badardiniz? Merak ettim..zaman zaman insanin morali cok bozuluyor cunku..en azindan benim..oglum istahdizde bebek geldi dahada istahsizladti..oneriniz varmi? Simdiden cok tesekkurler..sıkı takipcinizim..yazilarinizla bizi aydinlatmaya devam edin lutfen:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkür ederim. ben de çok zorlandım ama kararlıydım. müdahalelere izin vermedim siz de vermeyin. bozmayın moralinizi. kendinize güvenin başaracaksınzı. ben de 13 ay sırf pompalayığ verdim. bu yazımı okudunuz mu http://www.hassasanne.com/2013/01/anne-sutunu-nasl-arttrabilirsiniz.html bol sütler ve kolaylıklar dilerim. sevgiler Ece

   Sil
 8. Ayrica anne sutu saklama ile ilgili bir yaxiniz varsa ya da bilgilerinizi bizimle paylasirsaniz cok sevinirim..bizim doktorumuz dondurulmus anne sutunun cikarip benmari usulu eritip 2saat icersinde tuketmemizi soyledi..ben dolabin alt bolmesinde 24saat duruyor diye biliyordum fakat tavsiye etmiyor..bende buyuk sut posetlerine 200ml lik koymusum ve bebegim 90 iciyor..cozemiyorum da..mecbur buyumesini veklicem sanirim..tavsiyelwriniz nelerdur? Tesekkurler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çözdükten sonra hemen verilmesi gerek. dondurmadan alt tarafta durur 24 saat ama çözüldükten sonra hemen verilmeli. çözüp 2 öğünde verin bence

   Sil
 9. ece hanım bende doğum yapalı 1 ay oldu 34 haftalık ikiz kızlarım var ben co sıkıntılı olduğum ıcın yüksek tansıyon gebelik kolestazı ıdrarda proteın aşırı derecede ödem den dolayı erken alınmak zorunda kaldılar. Anne sütü alıyorlar ama mama da destekliyoruz sütüm yetmıyor bira mayası ıcım ama bana yaramadı bazı sorunlar yasadım başka ne yapabılırım acaba mama almalarını ıstemıyorum ama mecbur verıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba şu yazımı okudunuz mu? http://www.hassasanne.com/2013/01/anne-sutunu-nasl-arttrabilirsiniz.html bol sütler dilerim güle güle büyütün Ece

   Sil
 10. bu nasıl bir sabır ve nasıl bir sevgidir. benim de bir kızım bir oğlum var şu an gözlerim doldu okuduklarımdan. anneliğii ve seni tebrik ederim güzel insan...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok sağol canım o senin güzel görüşün. öpüyorum Ece

   Sil
 11. merhaba benim de oğlum 27 haftalık 1 kilo doğdu 3 ay hastanede kaldık çok zor günlerdi ama şimdi iyiyiz çok şükür Allah sabır ve kolaylık veriyor sadece gelişimi geriden geliyor onuda atlatacağız inşallah

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.