27 Mart 2013 Çarşamba

Herşeyin bir Zamanı Var

Çocukların değişik geçiş dönemleri için de herşeyin bir zamanı var sözü geçerli. Bu zamanları kaçırdığınız zaman süreci çok daha zorlu geçiriyorsunuz. Burada şu uyarıyı yapmam lazım. Her bebek ve çocuk farklıdır. Bunun yanında yapılması gerekenler genellikle değişmez ama bu yaptıklarınız sonucunda her çocuk farklı tepki verir.


Bana çocuğum şunu yapamıyor, bir türlü alıştıramadım ve bu süreçte çok zorlanıyoruz şeklinde mesajlar çok geliyor ve bakıyorum ki zamanında yapılması gereken geçiş dönemlerini kaçırmışlar.

Örnek olarak ek gıdaya geçişi verebilirim. 16 aylık bir çocuğu ek gıdaya alıştırmaya çalışırsanız inanılmaz zorlanırsınız çünkü ek gıdaya geçiş zamanı 6 ay civarıdır. Bebek sadece anne sütü alıyorsa ve gelişimini doktoru beğeniyorsa 6 aydan önce anne sütü dışında birşey verilmemelidir. Bebek anne sütünden çok mama alıyorsa veya anne sütü alırken gelişimi iyi değilse 4,5 aylıktan itibaren ek gıdaya başlatıyor doktorlar. Diyelim ki bebeğiniz 6 aylık oldu ve sadece anne sütü alıyor, mutlaka az az ek gıdaları vermeye başlamanız çok önemli. Unutmayın ilk 12 ay bebeğinizin ana gıdası anne sütü ve/veya mama olmalıdır. 6 aylıktan 12 aylığa kadar ek gıdalar tanıştırmak amaçlı ve az az verilir. Siz aman anne sütü alıyor diye 6 aylıkken ek gıdalara başlamazsanız, bu ilerde ek gıdalara çok zor geçeceksiniz demektir. Bebeğiniz sıvı dışındaki gıdaları da yemeyi öğrenmelidir. Dokuz aylıkken de artık yiyecekleri ezmeyi ve blender kullanmayı bırakmanız gerekiyor. Böylelikle bebeğiniz pütürlü gıdaları yemeye alışır. Yine bu zamanı geçirip daha uzun süre blender kullananlar daha sonra pütürlü gıda yedirmekte çok çok zorlanıyorlar. 3-4 yaşına kadar püre yiyen koca çocuklar var böyle.

Emzik ve biberon bıraktırmak da aynı şekilde. İki yaşından sonra emzik ve biberon kullanmak çocukların diş ve damak yapısını bozabiliyor. Bundan da kötüsü iyice bağımlı hale geliyorlar ve daha sonra bırakmaları çok zor oluyor. Sonra 4 yaşına gelip ağzında emzikle dolaşan veya biberon kullanan çocuklar görüyoruz. Anne sütü konusuna ben çok önem veriyorum biliyorsunuz. Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü alması ve 2 yaşına kadar anne sütü almaları onların sağlıkları için çok faydalı. İki yaşından sonra emzirmeye devam etmek tabii ki size kalmış bir şey ama bunu ileri yaşlara kadar sürdürürseniz çocuğunuzun memeye bağımlı hale gelmesi olası. Zaten 2 yaşından sonra memenin beslenmeden çok alışkanlık olduğunu belirtiyor uzmanlar.

Tuvalet eğitiminde de çocuğunuzun size verdiği sinyalleri iyi almanız lazım. Çocuğunuz size çişini kakasını söylediği zaman artık hazır demektir. Bu da genellikle dil gelişimi normal olan çocuklarda 2 yaş civarı oluyor. Bu zamanı "daha erken" diyerek veya anlamayarak kaçıran anneler daha sonra "haydi artık bezi bırakmanın zamanı geldi" dediklerinde zaman geçmiş oluyor ve çok zor bir geçiş dönemi onları bekliyor.

Okul öncesi eğitim de aynı şekilde. Pedagoglar çocukların 3-4 yaşında okul öncesi eğitime başlamalarını tavsiye ediyorlar. Eğer çocuklar okul öncesi eğitim görmeden 6 yaşında okula başlarlarsa uyum sağlamakta çok zorluk çekiyorlar.

Sonuç olarak, herşeyin bir zamanı vardır ve bu zamanı kaçırmamak gerekir. O anda bu geçişler size zor gelse de, inanın bana ertelerseniz ilerde herşey daha da zor olacaktır. Herşeyi zamanında yapmak en güzeli...Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

Ana Sayfaya Dönün

3 yorum:

 1. ece hnm
  1 yaşında kızım var şöyle bi srn yaşıyoruz şehriye makarna ve pilav patates dışında bişey yemek istemiyor neler denedim kaç çeşit saatlerce aç bıraktım 8 saat bişey vermedim ama yine de ısrarla yemedi dilinin ucuyla tadına bakıyor ve yemek yemeyi tamamen reddediyor ben yoğurdu çok sevdiği için kaşığın ucuna yoğurt sonrasına diğerlerini koydum ama ilk başlarda bu numarayı yutmasına rağmen şimdi eğer ki diğer tadı alırsa ağlayıp hemen kalkmak için direniyor muhallebiyi biçok meyveyi çok seviyor onlarda srn yok meyveli yoğurt yoğurt yine srn yok hatta kek kurabiye pasta bayılıyor arada tattırıyorum devamını istiyor ama diğerleri asla ben ne yapmalıyım da alışmalı bu yiyeceklere

  YanıtlaSil
 2. biraz muhallebiyi, kes istersen çok tok tutar muhallebi karnı acıkmaz. meyveli yoğurt olayına ben karşıyım çünkü çocukların damak tadı devamlı o tatlı tadı arıyor. Bence seninki bu kadar küçük hep tatlı şeyler yemeye alışmış tabii çorbaların, köftelerin tadını beğenmiyor. Biraz kes şu tatlı şeyleri.Damak tadı yerine gelsin. Hep diyorum bu kadar küçükçocuklara tatlı şeyleri çok vermeyin. Önce sebzeleri köfteleri, çorbaları yemesi ve alışması gerek. Kolay gelsin işin zor ama başarıırsın kararlı olursan. Sevgiler

  YanıtlaSil
 3. muhallebiyi dr. tavsiye etmişti bi öğün çorba ve yoğurt diğer öğün de muhallebi ve meyve bazen bu öğünlerin yeri değişiyor meyveli yoğurt da nadiren yedirdiğim bi şey belki ayda bir kadar ama zevkle yiyor sebze çorbası olayına çok erken girdim ama 1 kez dahi başarılı olamadım malesef hiç içmedi 3 çeşit çorba yapıyorum hangisini yerse diye ama sonuç eğer ki şehriye değilse hüsran yoğurdu çok severek yiyor ama içine sadece pirinç koyarak yaptığım çorbayı üstelik anlamasın diye blenderdan geçiriyorum yoğurt sansın diye ama içmiyor ilk başta yoğurt sanıp alıyor ağzına ama yutarken tadın farklı olduğunu anlıyor ve ağlamaya başlıyor ekmek seviyor ama onca katkı maddesi var diye kendim dahi hazır paketlenmiş kepek tam buğday hariç yemediğim için pek vermiyorum bana komşularım hayret ediyor ne kadar çok uğraşıyorsun diye ama halimi görünce onlar bile acıyor bunca uğraşıya rağmen neden olmuyor diye sevdiği tatları tokken bile yemek istiyor mesela benim yediğim muzu daha yeni yemek yemişken dahi heyecanla yiyor bi lokma bi lokma derken ama bu kadar erken bu kadar çok yemek sevmesi beni çok üzüyor peynir yumurta ve biçok kahvaltılığı seviyor yiyor çıkış kapısı arıyorum ama bulamıyorum

  YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.