3 Mart 2013 Pazar

Sağlıklı bir büyüme için çocuklarınız gece 11'den önce ve karanlıkta uyumalı


Gece çocuklarımızı kaçta yatırmalıyız? Hassas Anneler bu konuya çok önem veriyorlar. Her evin düzeni farklı, her çocuğun uyku düzeni de farklı ama bilmemiz gereken sağlıkları için nelerin önemli olduğu. Çocuklarımızın sağlıklı büyümeleri için gerekli olan büyüme hormonu saat 23:00-05:00 arasında salgılanıyor ve çocuklarımızın güzel büyümesi ve sağlıklı olmaları için bu saatlerde uyuyor olmaları lazım. Ayrıca büyüme hormonunu arttırıcı özelliği olan melatonin hormonunun salgılanması da çok önemli. Sağlıklı bir melatonin salgılanması için tamamen karanlık bir odada uyumamız gerekiyor. Melatonin hücreleri yeniliyor, vücudun biyolojik ritmini ayarlıyor, bağışıklık sistemini geliştiriyor ve yaşlanmayı geciktiriyor. Bu çocuklarımız için olduğu kadar bizim için de çok önemli. Bizim sağlığımız iyi olacak ki çocuklarımızın her zaman yanında olalım.
Pediatrik Endokrinoloji Merkezi Başkanı Doç.Dr. Ergun Çetinkaya şöyle diyor: “Işığı sevmeyen, ışıkla karşılaştığında engellenen melatonin için yatak odalarımızdan, özellikle çocuklarımızın uyuduğu odalardan gece lambalarını kaldırmamız gerekiyor. Melatoninin sağlıklı yaşam için çok önemlidir. Bu hormonun üretimi ve salınımı karanlık ile başlar, aydınlık ile sona erer. 23.00- 05.00 saatleri arasında salgılanan melatonin 02.00-04.00 arasında en yüksek değerlerine ulaşır. Aydınlık döneminin uzaması veya aniden ışığa çıkılması melatonin üretimini durdurur. Melatonin hormonu yeterince salgılanmadığında uykusuzluk, yorgunluk hissi, iştahsızlık, hazımsızlık, zihinsel ve fiziksel performans kaybı, reaksiyon zamanında uzama, hafızada azalma gibi sorunlar ortaya çıkıyor Düzenli ve yeterli uyumalıyız. Mümkünse gece çalışmalarını gündüze kaydırmalıyız. Stres, üzüntü ve öfkeden uzak durmalıyız. Alkol, sigara, kahve, fazla çay tüketmemeli, uykudan önce egzersiz yapmamalıyız. Melatonin için vişne, lahana, badem, fındık, yer fıstığı, kızılcık, papatya çayı, anason-rezene çayı, soya fasulyesi, ton balığı yememiz gerekir ve bu gıdaların akşam saatlerinde alınmasının daha faydalı." Gece ışık açık uyumanın kansere bile yol açtığını gösteriyor araştırmalar.
İşte bu nedenle çocuklarınızı doğdukları günden itibaren karanlıkta uyumaya alıştırın. Işığı açma gibi bir seçeneğin olmadığını bilirlerse karanlıktan da korkmazlar. Kendi korkularınızı veya çocuk ışık ister gibi inançlarınızı çocuklarınıza aşılamayın. Üç çocuğum da doğdukları günden beri karanlıkta uyurlar. Bir gece bile gece ışığıyla veya ışık açık uyumadılar. Böyle bir seçenekten haberleri bile yok. Çocuklarınızın sağlıklı büyümesi ve kanserden korunması için onları gece 11'den önce yatırmalısınız ve kesinlikle karanlıkta uyumalılar. Aşağıdaki linkte bu konuyla ilgili çok güzel bilgiler var. Bu yazıdaki bilgilerin çoğunu da buradan derledim. Lütfen paylaşalım.
http://lokman-hekim.net/haberler/uyku.asp

Not: Lütfen doktorunuzu dinleyin. Benim tavsiyelerim sadece benim tecrübelerim ve kişisel araştırmalarımdır. Teşhis ve tedavi niteliği taşımaz ve doktorunuzun tavsiyesinin yerini tutmaz. Sevgiler

Ana Sayfaya Dönün

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.